Wizyta uczniów klas I - III w sali edukacyjnej "OGNIK" w Sokołowie Podlaskim

W pożarach mieszkań i domów – czyli paradoksalnie tam, gdzie czujemy się najbezpieczniej – każdego roku w Polsce ginie ponad 400 osób! Śmiertelne żniwo zbiera także tlenek węgla, którym można się zatruć, jeśli w naszych domach używa się niesprawnych urządzeń lub instalacji wytwarzających ciepło. Czy takich tragedii można uniknąć? Z takim, między innymi, pytaniem uczniowie klas I-III szkoły podstawowej w Rozbitym Kamieniu udali się do pracowników Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim.

Podczas zajęć prowadzonych w sali edukacyjnej „OGNIK” pan Strażak uświadomił najmłodszym z jakimi zagrożeniami mogą się zetknąć w codziennym życiu, szczególnie we własnych domach. Dzieci obejrzały prezentację o strażaku Florku, który pokazał jak bezpiecznie korzystać z urządzeń elektrycznych. Poznały zasady zachowań, dzięki którym stajemy się bardziej bezpieczni w swoich domach. Uczniowie wzięli udział w zajęciach praktycznych: ćwiczyli ewakuację z zadymionego pomieszczenia oraz uczyli się wzywać pomocy w sytuacji  kiedy jesteśmy świadkami wypadku drogowego czy pożaru.

Dzięki uprzejmości strażaków mogli również zobaczyć jak wygląda ich miejsce pracy na co dzień: samochody ratowniczo- gaśnicze, sprzęt i umundurowanie bojowe. Mogli podziwiać jak sprawnie
i błyskawicznie wyjeżdżają do akcji (w czasie kiedy przebywali na terenie komendy, strażacy otrzymali wezwanie).

Wizyta w Komendzie PSP w Sokołowie Podlaskim była jednocześnie podsumowaniem ogólnopolskiej akcji „Twój miś może zostać ratownikiem”, w którą włączyła się cała społeczność szkolna. Zebrane i przekazane przez uczniów misie będą rozdane innym dzieciom, poszkodowanym podczas wypadków drogowych i innych niebezpiecznych zdarzeń.

Dzieci były zachwycone wizytą u Strażaków.  Na koniec otrzymały certyfikaty uczestnictwa w zajęciach oraz drobne upominki.

Wychowawcy i uczniowie Zespołu Oświatowego im. Sybiraków w Rozbitym Kamieniu składają serdeczne podziękowania Panu Komendantowi i Strażakom Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim za ciekawe spotkanie, możliwość poznania pracy strażaka oraz wskazówki  na temat bezpieczeństwa przeciwpożarowego.