Międzynarodowa konferencja: „eTwinning and our Heritage: Where the past meets the future”

W dniach 25-27 października pani Małgorzata Bielińska, nauczyciel Zespołu Oświatowego
w Rozbitym Kamieniu, uczestniczyła w XIV międzynarodowej konferencji eTwinning, która odbyła się w Warszawie. W spotkaniu zorganizowanym przez Centralne biuro eTwinning z  Brukseli wzięło udział prawie 600 osób z całej Europy: m.in. z Albanii, Austrii, Belgii, Bułgarii, Cypru, Finlandii, Chorwacji, Gruzji, Danii, Włoch, Grecji, Norwegii.
Tematyka warsztatów nawiązywała do dziedzictwa kulturowego Europy, które było głównym hasłem projektów eTwinning realizowanych w tym roku.

„Na początku wszyscy zostaliśmy oficjalnie przywitani przez pana Tibora Navracsicsa węgierskiego polityka, członka komisji europejskiej, komisarza ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu. Następnie głos zabrała pani Anna Zalewska - Minister Edukacji Narodowej oraz Sneška Quaedvlieg-Mihailović Sekretarz Generalny „Europa Nostra” - czyli europejskiej federacji stowarzyszeń na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Europy.

W drugiej części spotkania odbyły się warsztaty. Każdy z nas mógł wybrać cztery formy doskonalenia. Dzięki temu uczestniczyłam w warsztatach: „Teaching with digital cultural heritage” prowadzonych przez Milenę Popovą, dotyczących korzystania z  biblioteki cyfrowej, wirtualnego muzeum i archiwum udostępniającego materiały dziedzictwa kulturowego i naukowego Europy – Europeana. Na spotkaniu „Useful ICT tools to enhance Communications and collaboration in eTwinning Project” poznałam wiele wirtualnych narzędzi, które ułatwią mi pracę w ramach realizacji projektów eTwinning. Podczas trzecich warsztatów „Early years on a Project swing- effective and creative education in the Digital worlds, culture and nature” prowadzonych przez Annę Krzyżanowską poznałam formy pracy, dzięki którym młodsze dzieci będą mogły w ciekawy sposób poznawać historię własnego kraju. Bardzo inspirujące okazało się również spotkanie „Celebrating Cultural Heritage through Drama and Theatre: The ancient Greek Roman Myth of Theseus and the Minotaur”. Prowadząca warsztaty pani Nandią Tomasidou pokazała nam w jaki sposób za pomocą dramy można zapoznać uczniów z pozoru trudnymi i nudnymi dla nich mitami.

Ostatniego dnia wzięliśmy udział w panelu dyskusyjnym oraz wysłuchaliśmy przemówienia pana Marca Durando, dyrektora wykonawczego European Schoolnet w Brukseli, który podsumował tegoroczną pracę w projekcie eTwinning”.

Małgorzata Bielińska